دندانپزشکی کودکان

دندانهای شیری به دلایل متعددی دارای اهمیتی فوق العاده می‌باشند که در گذشته به آن اهمیت چندانی داده نمی‌شد. جویدن صحیح و کافی و بدون درد، در سنین رشد کودک در تغذیه و هضم و جذب لازم بسیار مهم بوده و نقش بسزایی در رشد و سلامتی ایفا می‌کند. زود از دست دادن دندان‌های شیری منجر به صدمات بسیاری برای رشد و جایگزینی صحیح دندان‌های دایمی و همچنین بروز مشکلات شدید در چهره و ظاهر آینده افراد می‌شود. تاثیر دندان‌های شیری در تکلم کودک و همچنین شکل گیری شخصیت و اعتماد بنفس آنها ، فوق العاده مهم است. بهداشت دهان پایین در کودکان سبب عملکرد ضعیف تحصیلی و روابط اجتماعی آنان می‌گردد.

تشخیص به موقع بیماری‌های دهان برای سلامت دهان و دندان و عادت‌های تغذیه‌ای کودکان در آینده نقش مهمی دارد. در این راستا، دستورات آموزشی برای والدین در خصوص مسواک زدن،نخ دندان و فلوراید، اطلاعاتی راجع به تغذیه، نیاز به مشاوره پزشکی و سایر اطلاعات در خصوص درمان‌های دندانی، داده می‌شود.

N

انواع درمان کودکان

انواع درمان برای دندان‌های شیری :

  •  آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان و خود والدین ایشان که در سالهای اولیه نقش اصلی را ایفا می‌کنند.
  • اقدامات پیشگیری از جمله فلوراید  تراپی و فیشورسیلنت (شیار پوش) برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری و دایمی در آینده. 
  • درمان‌های ترمیمی دندانهای پوسیده و درمان عصب کشی در مواردی عصب دندان درگیر شده یا کودک درد دارد .
  • خارج کردن دندان شیری عفونی که قابل درمان و نگهداری نیست، تا هم به جوانه دندان دایمی زیرن آسیب نزند و هم باعث انتشار عفونت به مناطق دیگر بدن و بخطر انداختن سلامتی کودک نگردد.
  • استفاده از روکش برای نگهداری هرچه بیشتر دندان‌های شیری تا زمان افتادن آن‌ها.
  • استفاده از فضا نگهدارنده ها در دندان‌های کشیده شده  که با ایجاد فضا، سبب جلو گیری از بهم ریختگی و نهفته شدن دندان‌های دایمی می‌گردد که این اقدام نیاز به درمان‌های سنگین و پیچیده ارتودنسی در آینده را به حداقل می‌رساند.
  • در نهایت نیاز به انجام ارتودنسی و مشاوره های تخصصی دیگر در مواقعی که شروع این درمانها الزامی است.
Ask any Question سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
Begin your conversation مکالمه را شروع کنید
شنبه نا پنجشنبه از ساعت 10 تا 20 پاسخگو هستیم Sat to Tur 10 to 20
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم