دندانپزشکی کودکان

دندانهای شیری به دلایل متعددی دارای اهمیتی فوق العاده می‌باشند که در گذشته به آن اهمیت چندانی داده نمی‌شد. جویدن صحیح و کافی و بدون درد، در سنین رشد کودک در تغذیه و هضم و جذب لازم بسیار مهم بوده و نقش بسزایی در رشد و سلامتی ایفا می‌کند. زود از دست دادن دندان‌های شیری منجر به صدمات بسیاری برای رشد و جایگزینی صحیح دندان‌های دایمی و همچنین بروز مشکلات شدید در چهره و ظاهر آینده افراد می‌شود. تاثیر دندان‌های شیری در تکلم کودک و همچنین شکل گیری شخصیت و اعتماد بنفس آنها ، فوق العاده مهم است. بهداشت دهان پایین در کودکان سبب عملکرد ضعیف تحصیلی و روابط اجتماعی آنان می‌گردد.

تشخیص به موقع بیماری‌های دهان برای سلامت دهان و دندان و عادت‌های تغذیه‌ای کودکان در آینده نقش مهمی دارد. در این راستا، دستورات آموزشی برای والدین در خصوص مسواک زدن،نخ دندان و فلوراید، اطلاعاتی راجع به تغذیه، نیاز به مشاوره پزشکی و سایر اطلاعات در خصوص درمان‌های دندانی، داده می‌شود.

N

انواع درمان کودکان

انواع درمان برای دندان‌های شیری :

  •  آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان و خود والدین ایشان که در سالهای اولیه نقش اصلی را ایفا می‌کنند.
  • اقدامات پیشگیری از جمله فلوراید  تراپی و فیشورسیلنت (شیار پوش) برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری و دایمی در آینده. 
  • درمان‌های ترمیمی دندانهای پوسیده و درمان عصب کشی در مواردی عصب دندان درگیر شده یا کودک درد دارد .
  • خارج کردن دندان شیری عفونی که قابل درمان و نگهداری نیست، تا هم به جوانه دندان دایمی زیرن آسیب نزند و هم باعث انتشار عفونت به مناطق دیگر بدن و بخطر انداختن سلامتی کودک نگردد.
  • استفاده از روکش برای نگهداری هرچه بیشتر دندان‌های شیری تا زمان افتادن آن‌ها.
  • استفاده از فضا نگهدارنده ها در دندان‌های کشیده شده  که با ایجاد فضا، سبب جلو گیری از بهم ریختگی و نهفته شدن دندان‌های دایمی می‌گردد که این اقدام نیاز به درمان‌های سنگین و پیچیده ارتودنسی در آینده را به حداقل می‌رساند.
  • در نهایت نیاز به انجام ارتودنسی و مشاوره های تخصصی دیگر در مواقعی که شروع این درمانها الزامی است.